Yedi Tepe’den Yedi Kıta’ya İstanbul’un Ritmi Konseri

Genç Yetenekler Projesi ile başta müzik olmak üzere resim, edebiyat ve diğer kültür sanat alanlarında yetenekli gençleri tespit edip, dünya çapında önemli kültür ve sanat elçileri olması yolunda destekleyen Çağdaş Eğitim Vakfı, "Yedi Tepe’den Yedi Kıta’ya İstanbul’un Ritmi" Konseri ni Sayın Feyyaz Berker'in katkıları, KÜSAV desteği ve Türkpetrol Vakfı  işbirliğiyle gerçekleşti.

Yedi Tepe’den Yedi Kıta’ya İstanbul’un Ritmi Konseri

Çağdaş Eğitim Vakfı’nın evsahipliği yaptığı ÇEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Genç Yetenekler projesi Genel Koordinatörü Berrin Yoleri’nin organizasyonunda 3 Aralık’ta Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde organize ettiği  gecede; Berklee College of Music’te öğrenimine devam eden Emir Çerman, Bulut Gülen (trombon), Burak Beşir (flüt) ve Ekin Cengizhan (davul-vurmalı çalgılar) İstanbul Devlet Senfoni  Orkestrası eşliğinde kendi bestelerinin yanı sıra, kendi yorumlarını katarak düzenledikleri  Sezen Aksu ve Burak Kut’un bazı parçalarını da seslendirdiler.  Berklee College of Music adına Başkan Yardımcısı David Mckay ‘ın de hazır bulunduğu gecede konuk sanatçılar Sezen Aksu ve Burak Kut İstanbul Devlet Senfoni orkestrası eşliğinde bu eserleri seslendirdiler.Çağdaş Eğitim Vakfı davetlisi olarak kompozitör Tibor Pustzai de bu gecede gönüllü olarak orkestrayı yönetmek için Türkiye’ye gelerek öğrencilere destek verdi.

Dünyanın en önemli müzik okullarından Berklee College of Music burs turneleri kapsamında ilk kez Türkiye’ye geldi.

Yarım yüzyılı aşkındır müzik dünyasına birbirinden önemli isimler kazandıran Berklee College of Music bugünün ve yarının müziği için dünyadaki en önemli öğrenim labratuvarı olarak kabul ediliyor.

Hayatlarında müziği bir kariyer olarak değerlendirmeye karar veren öğrencilerin bu alandaki tüm ihtiyaçlarına cevap vermek üzere kurulan Berklee School of Music bugüne kadar aralarında Arif Mardin, Ahmet Ertegün, Quincy Jones ve Diana Krall’un da bulunduğu müzik dünyasına yön veren birçok ismin de yetişmesini sağlamıştır.

Berklee College of Music, okulun pek çok ülkede gerçekleştirdiği “burs turneleri”ni bu yıl Türkiye’de gerçekleştirdi. Seminerler, atölye çalışmaları, tanıtım toplantıları gibi pek çok etkinliğin yapıldığı organizasyonda, Berklee College of Music, 23-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’daki Modern Müzik Akademisi’nde seçmeleri gerçekleştirdi.

Berklee’nin kendine has öğrenci seçme ve değerlendirme süreci, başvuranların kuvvetli olan müzikal yönlerini ortaya koyabilmelerine ve akademik hedeflerine doğru ilerlemelerine olanak sağlamakla birlikte; kurumun öğrenci adayının eğilimlerini ve Berklee’nin dinamik ortamında başarılı olabilme yeteneğini ölçebilmesine imkan vermektedir. Kabiliyetli müzisyenlerle bir araya gelmeyi amaçlayan Berklee’nin dünya çapındaki burs turnesi, her yıl A.B.D, Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da 40’tan fazla kenti ziyaret etmektedir. Şimdiye kadar verilen bursların toplam parasal değeri 20 milyon doların üzerindedir.

DETAYLAR

  • Lütfi Kırdar Kongre Merkezi
  • 03 Aralık 2009 Perşembe

Yedi Tepe’den Yedi Kıta’ya İstanbul’un Ritmi Konseri

Basında Yedi Tepe’den Yedi Kıta’ya İstanbul’un Ritmi Konseri

Daha çok çocuğumuzun bugünü güzel yaşaması ve güzel bir gelecek düşlemesi için destekte bulunarak,
daha umutlu bir yarın hayalimize siz de ortak olabilirsiniz!

GÖNÜLLÜ OL